top of page

Доступ людей до культурних та креативних практик і продуктів в Україні потребує різноманітних соціальних інструментів, які стимулюють творчу участь і розбудову соціального капіталу. Це, в свою чергу,  потребує розробку та застосування   інноваційних соціальних підходів. Одним з таких - є запропонований в 2009 р. українською дослідницею та лідеркою ГО «Жіноча Професійна Ліга» Оленою Лазоренко ідея Креативних Соціальних Акцій, яка згодом розвинулася у новий соціальний метод.

Що таке "Креативна соціальна акція"?

Креативна соціальна акція (скорочено - КСА) це — доступ до неперервного навчання та співпраці у сфері культури та креативної економіки з акцентом на цільовій групі\ах  заходу, який проводиться протягом обмеженого періоду часу. 

 

Поняття КСА охоплює три основні сфери: культура (включно з культурними та креативними індустріями, офіційне  визначення яких в Україні з’явилося завдяки внесенню Верховною Радою 19.06.2018 змін до закону «Про культуру»); навчання протягом життя (з акцентом на неформальне та інформальне навчання дорослих) та встановлення і розширення ділових в’язків і контактів (іноді як синонім використовують кальку з англомовного терміну «нетворкінг»). 

CSA5.png

Польові дослідження методики КСА

Концептуальне бачення методу «Креативних соціальних акцій» було протестоване під час чотирьох польових досліджень (2009, 2011, 2013 і 2015 рр.), які відбулися у Чернігові, Умані та двічі у Києві у громадському середовищі. Усі КСА були проведені при лідерській ролі ГО «Жіноча Професійна Ліга» у  співпраці з низкою міжнародних і вітчизняних організацій громадянського суспільства, наукових, культурних, бізнесових та освітніх інституцій в Україні.

 

 

 

 

Короткий опис методу, разом з 4 кейсами проведених в Україні креативних соціальних акцій, був віднесений до прикладів «кращої практики у сфері культури», і оприлюднений Програмою ЄС та Східного партнерства «Культура і креативність» у 2017 р.

Програма ЄС і Східного партнерства «Культура і креативність» у розділі «кращі практики».  

КРЕАТИВНІ СОЦІАЛЬНІ АКЦІЇ: ВИЗНАЧЕННЯ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ. [Електронний ресурс] – Київ, 2017  

https://www.culturepartnership.eu/ua/article/creative-social-actions-definition-and-implementation-in-ukraine  (УКР)

https://www.culturepartnership.eu/article/creative-social-actions-definition-and-implementation-in-ukraine  (РУС)

https://www.culturepartnership.eu/en/article/creative-social-actions-definition-and-implementation-in-ukraine (EN)

 

file (2).jpg
DVD102009_06_20_380.jpg
_DSC0250.JPG
file (7).jpg

Академічне опрацювання методу і пошук джерел для ґрунтовного наукового дослідження 

В 2015-16 рр. вийшли перші наукові статті англійською мовою в Україні та Південній Африканській Республіці, де авторка вперше представляє концепцію КСА науковій спільноті. Україномовна наукова публікація з’явилася у 2018 році.

Lazorenko, Olena (2015). Ukrainian Context of the Creative Social Actions. Philosophical Dialogues 2015.Scientific Collection. Philosophy. Culture. Society-K, 2015.-P.255-265. 

 

Лазоренко Олена. Культурологічний наратив Мирослава Поповича та сучасні міждисциплінарні креативні концепції \\ Філософські діалоги `2018. Бути людиною (пам’яті Мирослава Поповича). Зб. наук. праць. Випуск 15-16. –К., 2018. с. 104-118. 0,5 д.а.

 Метод КСА визвав зацікавленість європейських колег, а саме представників Центру Соціальних Досліджень (Португалія), і згодом, Антверпен Дослідницького Інституту Мистецтв, Університету Антверпен (Бельгія).

Вони вважають, що цей досвід України у сприянні соціальному залученню та поширенню культурних продуктів, завдяки проведенню креативних соціальних акцій з обмеженими фінансовими джерелами, буде сприйнятливий для європейського контексту.

 

Це надихнуло авторку методу, разом з цими колегами з ЄС, підготувати і подати заявки на конкурси Горизонт 2020, де заявка отримала Сертифікат «Високої якості» (Seal of Excellence) від Європейської Комісії (скан версія Сертифікату від 2017 р. на фото).

Розроблена Оленою Лазоренко методика «Креативних соціальних акцій» (КСА) допомагає поєднати культурні та навчальні компоненти з одночасним більш повним та якісним залученням учасників до самого процесу проведення заходу, завдяки певним інструментам фасілітації, що надалі призводять до вторинного ефекту (наприклад, у мережуванні; поширенні знань, нових ідей, інновацій та процесів, що розвиваються в культурних\креативних організаціях, створення  нових ділових партнерств, або надиханні до різних форм взаємодії, тощо). Водночас, методика КСА може бути використана для різної цільової аудиторії, наприклад, для суспільних лідерів, мистецьких кураторів, працівників сфери культури та освіти, представників публічної політики та держслужбовці,  науковців та підприємців, ділових жінкок, представників маргінальних груп,  тощо. Це можуть бути жінки і чоловіки, представники різних вікових груп – молодь чи люди старшого віку, різних професійних зайнять. Від вибраної організаторами КСА цільової групи залежить, і визначення основної ідеї КСА, логіка її життєвого циклу підготовки та проведення.

 

Отже, Олена Лазоренко та її колеги відкриті до пропозицій щодо підтримки наукових і практичних розвідок та проектів у царині КСА, креативних суспільств та креативної економіки. З нею можна зв’язатися за е-поштою  lpw.network(at)gmail.com

bottom of page